BLOG: Na startu

Malé ohlédnutí za létáním, lehčím něž vzduch. Tedy jen než se rozepíšeme o těch opravdu podstatných věcech, jako je třeba létání, lehčí než vzduch…

 

“Aleši, neříká se, že padáme, ale že klesáme,” opraví mě Honza. Naše vario (přístroj, který ukazuje hodnoty klesání či stoupání) rytmicky pípá a vytváří v tom tichu atmosféru menší letecké katastrofy. Je to vlastně jako myslivost. Když máme udržet naživu naše kulturní bohatsví chráněné UNESCem, také je třeba říkat krvi barva, to dá rozum! O tom jako lovec něco vím. A tak bohatýrsky zatopím do balónu. Vyšlehnou dvoumetrové plameny a já ucítím vůni jako v plaveckém bazénu, když si fénujete hlavu pod tím obřím fénem pro skupinku prokřehlých plavců. A vário pomalu (a strachy před tou rozhodností) utichne.

“A kolik se tak v balonu normálně klesá,” ptá se mě pilot vojenského dopravního letadla, když si během letu nad nekonečnou Rusí krátíme dlouhou chvíli tlacháním po palubním intercomu. “No, tak asi metr za sekundu, ale někdy jdeme i pět. Nevím, to záleží jestli koukám na budíky nebo na kopce okolo.” Pilota v uniformě, zvyklého mít všechno přesně dané, to rozesměje. A rozesměje ho to tak hezky. Cítíte v tom špetku dobře míněné závisti. Jako když někomu vyprávíte o své ženě a jejím smyslu pro humor a on se tomu zasměje s takovým smutkem v duši, protože ta jeho žena smysl pro humor nemá, a on vám to přeje i závidí zároveň.

Zdravotní sestřička mi otírá gel z chlupaté hrudi a směje se, že mi kvůli chlupům nedrží přísavky EKG ani na prsou ani na kotnících. “Dyť vy jste úplnej vopičák!”

Paní doktorka zkušeně zkoumá křivku. “Je to dobrý.” Vzhlédnu z lůžka. “A paní doktorko, když vám sem chodí samí pilotí, řekněte mi, jací jsou ti balonáři? Jsou něčím jiní?” – “No, jiní… Víte, oni jsou to takoví bohémové. Ale to poznáte časem sám, pane Vašíčku.”

“Jo, tady to pole vedle kukuřice bude dobrý. Zůstaň tu na zemi, já si jen odskočím. Vážím, jen něco přes šedesát kilo, tak po tom klesání ještě trochu plynu odfoukni, ať neodletíš a počkej na mě. Musím si odskočit.” Můj instruktor plynového létání (vodíkový balón) je velmi klidný a pečlivý člověk. Běhá maratony a já bych chtěl mít sílu jako on. Je mu sedmasedmdesát a létá třiačtyřicet let. Nikam se nežene, klidná síla. Líbí se mu jak létám, nebo alespoň nedá najevo opak. Vždy, když mu řeknu, že zde udělám cvičné mezipřistání, řekne jen “Wunderschön!”

Zmízí v kukuřici, protože je šest ráno, vychází slunce, my jsme už hodinu ve vzduch a snídali jsme kávu s mlékem. Jen když mu oznámíme, že dnes si dáme nějaký vyšší let, tak něco ke dvěma kilometrům nadmořské výšky, řekne, “Ja, kein, problem.” Ale já cítím, že je smutný jako labrador, kterému jsem odmítl dál házet míček. Vytáhene papír a začne rutinně zaznamenávat průběh letu do formuláře. Nejvíc se smál, když jsem košem česal koruny stromů. Ve dvou kilácích je to jen pozorování inverze a poslouchání boeingů, které jdou na přistání v Mnichově. Kein Spaß, nicht wahr.

“Víte, létání s balonem, to není létání, to je vzduchoplavectví,” řeknou vám lidi, učebnice i jiné knihy. Trvá to pár let, než člověk pochopí, co to vlastně opravdu znamená. Rozhodně to není jakási fatalistická odevzdanost a ochota vložit svůj osud do spárů přírodních vlivů. Plachetnici jsme taky schopni řídit kolem světa. Létání lehčí než v zduch je nejstraší způsob, jakým se člověk pustil do oblak. Ano, můžeme v tom cítit jakousi dávku archaičnosti. Může nám na tváři vytanout úsměv, jaký v nás vyvolá jazyk knih, vydaných za dob naších prababiček. Ale víte co, ta odvaha, to, že se pouštíte do něčeho, co nevíte jak a kde přesně skončí, ta zůstala stejná. Nemáte letový plán a vaše díry ve znalosti meteorologie vám nepomůže vyřešit vztlak, motor ani padák. Je to jen na vás, na vaší zkušenosti. Člověk se prostě podívá k obloze a postaví se na start.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s